Lecitin a diabetes

Průběh cukrovky (diabetu) doprovází faktory, které negativně ovlivňují správnou činnost  některých tělesných mechanismů jako je pomalé hojení ran, zhoršená činnost jater, snižování cholesterolu v krvi a mnoho dalších. Tyto faktory lze však pozitivně ovlinit i některými doplňky stravy, například lecitinem.  

 

Lecitin se může používat jako vhodný doplněk stravy ke všem běžným lékům diabetiků. Diabetická dieta totiž může prohloubit v organizmu nedostatek cenných složek obsažených také v lecitinu, a to je cholin, inositol a esenciální mastné kyseliny („omega“). Kromě toho zvýšený příjem lecitinu pomáhá odstraňovat tukové složky a cholesterol z krve diabetiků jako následek hyperglykémie, a hyperlipidémie.

Právě tyto látky příbuzné tuku jsou velkou zátěží pro diabetiky a mimo jiné zpomalují hojení ran a způsobují různé zdravotní problémy. Kromě toho lecitin zlepšuje činnost jater při jejich zvýšené diabetické zátěži a pomáhá odstraňovat únavu jak tělesnou, tak duševní a odstraňuje zácpu, což jsou časté průvodní potíže.

Vhodné množství lecitinu pro diabetiky činí 3-10 g denně, pro snižování vysokého cholesterolu nebo rekonvalescenci postižení jater se dávkuje až 30-50 g denně, přepočteno na čistou látku. Granulovaný nebo práškový lecitin obsahují kolem 95% čistého lecitinu, tekutý lecitin a lecitin v měkkých želatinových tobolkách obsahují pouze kolem 50-60% čistého lecitinu (zbytek je rostlinný tuk).

Přesto, že je dražší, je zejména u diabetiků vhodnější lecitin vyrobený z plodin, které nejsou geneticky upraveny. Někteří producenti geneticky upravených osiv je totiž zároveň upravují tak, že k jejich úspěšnému pěstování se musí používat vysoké dávky jimi rovněž dodávaných chemických přípravků, které mohou dále zvyšovat zátěž organizmu diabetika.