Pyramida suplementů 7) Aminokyseliny podporující výkon

Předchozí kategorie suplementů byly aminokyseliny, které působí anti-katabolicky (zastavují rozpad svalů) nebo přímo anabolicky (podporují růst svalů). Aminokyseliny z této další kategorie zvyšují výkon a musí tedy ze své podstaty podporovat především katabolismus.

 

Hlavními katabolickými ději v těle jsou při tréninku a po tréninku tzv. Krebsův cyklus a močovinový cyklus (odstraňování amoniaku-znehodnocených bílkovin z těla). Je smutnou ukázkou zavádějící komercionalizace, že tyto výrobky jsou nesmyslně označovány za „anabolizéry“, přestože jejich cílem je opak. Za toto „zmatení jazyků“ a převracení významů může i neznalost většiny zákazníků, kteří všechny katabolické procesy považují automaticky za špatné.

Jednoznačně nejznámější a nejpoužívanější z této oblasti je aminokyselina arginin, který se za vhodných podmínek dovede v těle přeměnit na plyn oxid dusnatý (NO2, nitric oxide, nitrix), který roztáhne cévy a zvýší průtok krve – to vede k většímu zásobení svalů živinami i lepšímu výkonu. Arginin bývá taky častou součástí nebo základem doplňků stravy, které mají podporovat erekci.


Cvičící mužProblém s argininem spočívá v tom, že sám o sobě funguje až ve vyšších dávkách několika gramů (komerčně se přitom doporučují třeba jen 1-2 g, aby to zákazníkům připadalo cenově výhodné). Proto se k němu přidávají další pomocné látky.

Kromě extraktu zeleného čaje s obsahem EGCG a niacinu-vit. B3 (viz oboje v první kategorii suplementů), součástí kombinovaných předtréninkových produktů s argininem bývají ale také citrulin, tyrosin, taurin či ornithin (a výše uvedené beta-alanin a betain) – tyto látky se však vyplatí brát i samostatně bez argininu.

Tyrosin je osvědčený jako psychický nakopávač před tréninkem, taurin zase bývá běžnou součástí energetických nápojů, citrulin výrazně napomáhá funkci močovinového cyklu.

Doplňkem, ale i úplnou náhradou argininu může být cystein, který na rozdíl od argininu není katabolický a působí i déle. Arginin má rovněž nevýhodu, že se jím živí viry, takže může podpořit vznik nemocí (především oparů). Je dobré dbát na rozdíl účinků vázaného argininu a volného argininu, který sice má i anabolické, ale jinak převážně katabolické efekty.

Pamatujte si, že na uvolnění NO2 tělo používá hlavně zásoby vlastního tělního, již uloženého argininu.

Největší vliv nakonec mívá AKG (alfaketoglutarát), jenž se váže v mnoha výrobcích právě k argininu. Arginin se jinak dovede vyštěpit z hydrolyzátu kolagenu, kde je ho ve vázané formě hodně.

Panuje i komerčně šířený mýtus, že arginin (a také glutamin) mají velký vliv na vylučování růstového hormonu. Toto ovšem nikdy nebylo potvrzeno a důkazem je, že tyto aminokyseliny nejsou používány lékaři při léčbě dětí malého vzrůstu. Navíc, cokoli by výrazně manipulovalo s hormony, by bylo považováno za doping a nesmělo by být volně prodáváno. Brát tedy arginin (mimo období před tréninkem) vícekrát denně s cílem, že přispěje k růstu svalů nebo dokonce růstu kostry, není účelné, ale spíš kontraproduktivní. Nenechte se zmást reklamními řečmi.

Zvláštní látkou je pyruvát vápenatý, který dovede ve vyšších dávkách zvyšovat vytrvalost, silná je hlavně kombinace s kreatinem, neboť se posiluje tzv. kreatin-pyruvátový cyklus v těle, tedy proces „výroby energie“ pro svaly. Jedním rázem se tak zvyšuje síla i kondice, budují svaly i pálí tuk. Účinnost kreatinu se, mimo jiné, dá zvyšovat jak pyruvátem, tak taurinem, alfa-lipoovou kyselinou, BCAA a HCA (viz další kategorii).

Vždy jde o určité působení na produkci inzulínu, zvyšování inzulínové citlivosti svalů či zlepšení využití sacharidů. Podobnými mixy po tréninku každopádně můžete vytvářet mimořádně silná „komba“, stejně jako různými kombinacemi jiných (výše uvedených) aminokyselin před tréninkem. Ty dovedou mít v součtu výraznější efekt na odstraňování amoniaku než samotná kyselina glutamová, kterou se ale vyplatí užívat jako první.