Význam a použití iontový nápojů
Mají iontové nápoje vůbec smysl, nebo jde o komerční nesmysly? A jak si případně správně takový nápoj naředit, nebo v jaké podobě ho přijímat před, během nebo po tréninku? A jaké vlastně existují typy nápojů s ionty (pokud vynecháme pivo)? Mohou být v těchto nápojích i jiné látky, např. vitamíny?
Většina výrobců iontových nápojů by měla návod na etiketě výrobku mít upravený tak, aby vyhovoval používání při běžných podmínkách sportovního výkonu. Dokonce v dřívější době při schvalování výrobku nebylo žádoucí, aby byly uváděny jiné možnosti ředění výrobku s tím, že je potom návod příliš komplikovaný.
Pokud už si tedy někdo koupí iontový nápoj, občas se zajímá, jaké jsou různé varianty využití iontového nápoje kromě klasického, obvykle izotonického ředění, pro doplňování tekutiny a iontů při výkonu.
Příprava a koncentrace iontového nápoje před sportovním výkonem
Iontový nápoj se může používat pro „zavodnění do zásoby“ poslední 2 hodiny před výkonem v množství až 2 litry za hodinu. Pije se v malých dávkách s pauzami několik minut. Pro tyto účely se může používat až dvojnásobná koncentrace, ale poslední půl hodiny před startem se přijímá již koncentrace doporučená pro výkon.
Příprava a koncentrace iontového nápoje po sportovním výkonu
Iontový nápoj se může používat i mimo sportovní výkon pro následnou úhradu tekutin, minerálních látek a sacharidů vyčerpaných při zvýšené tělesné zátěži. V této době organismus snáší vyšší koncentraci nápoje, tedy větší množství prášku rozmíchaného do vody. Opatrnost je nutná první tři hodiny po skončení výkonu, citlivost trávicí soustavy je individuální, raději koncentraci nezvyšovat. I v pozdější době je lepší koncentraci zvyšovat opatrně.
Nejde ani tak o snášenlivost vysoké koncentrace sacharidů, ta obvykle nedělá problémy, ale jde o to, že se zvyšuje koncentrace arómat, která se mohou při vyšší koncentraci projevit poněkud pálivou pachutí. Iontové nápoje pro úhradu sacharidů jsou vhodné spíše prvních 24 hodin po zátěži. U osob se sklonem k tloustnutí pozdější konzumace není příliš vhodná.
Ředění iontového nápoje při extrémně vysoké okolní teplotě
Při sportovním výkonu v extrémně horkém prostředí a malém ochlazování proudícím vzduchem někteří sportovci mají tendenci zvyšovat koncentraci iontového nápoje, „aby dodali více iontů, ztracených potem“.
Je to zásadně špatný postup! Při horku a velkém pocení se musí iontový nápoj více ředit, takže do stejného množství vody se dává pouze poloviční množství prášku.
Iontové nápoje a senioři
Starší osoby, zejména muži, mají zhoršenou chuť. Iontové nápoje samy o sobě nesmějí mít tak intenzívní chuť jako běžné konzumní produkty, protože při výkonu by docházelo k dráždění žaludku a potížím. Takže snaha dohnat chuť iontového nápoje zvýšenou koncentrací může způsobit potíže. Totiž starší osoby hůře snášejí vyšší koncentraci nápojů, takže by koncentrace nápoje měla být pouze poloviční.
Iontové nápoje a děti
I v tomto případě se doporučuje spíše nižší koncentrace iontového nápoje. Obvykle to naráží na problémy s odmítáním příjmu u dětí, zvyklých na přeslazené limonády a nápoje z provozoven „fast food“. Řešení je v přístupu rodičů a trenérů k vysvětlení problematiky.
Iontové nápoje a nesportující
Iontové nápoje se nedoporučují u osob, kde nedošlo ke zvýšeným ztrátám tekutin. Hlavním důvodem je to, že iontové nápoje obsahují zvýšené množství sodíku, které u osob se zvýšeným tlakem nebo se zvýšenou hladinou cholesterolu může zhoršovat zdravotní stav.
Nápoje přijímané při výkonu se dají rozdělit do několika skupin:
Klasické iontové nápoje
V pojetí Evropské komise jsou vhodné pro doplňování vody, iontů a energie (pro činnost mozku) při kolektivních sportech. Nejsou vhodné pro vytrvalostní trénink.
Nízkoenergetické iontové nápoje
Slouží k doplňování iontů a vody při vytrvalostním tréninku nebo cvičení při redukční dietě, kdy je nutno omezit příjem sacharidů, aby se navodilo spalování tuků.
Vysokosodíkové nápoje
Používají se jako iontové nápoje při vytrvalostních zátěžích s extrémním pocením nebo u sportovců s nízkým tlakem.
Vysokoenergetické nápoje
Nejvýznamnější energetickou složkou těchto iontových nápojů je MCT olej, který je při výkonu okamžitě energeticky využitelný a jako zdroj energie je několikrát vydatnější než cukry v nápoji. Tyto vysokoenergetické iontové nápoje s MCT olejem se používají při soutěžních výkonech nad 2 hodiny, kdy zabraňují výkonnostnímu propadu častému po 90 minutách výkonu.
Hyperhydratační nápoje
Plazmové expandéry jsou iontové nápoje, které zvyšují objem krevní plazmy na osmotickém principu na několik hodin. Berou se poslední 2 hodiny před zahájením výkonu, někdy i během výkonu. Jsou na hranici dopingu.
Speciální aminokyselinové nápoje
Je to druh iontových nápojů s obsahem speciální směsi volných aminokyselin, které se přijímají poslední půl hodiny před koncem tréninku, jejichž účelem je maximálně zesílit anabolizaci a regeneraci svalových vláken po skončení zátěže.
Správné používání nápojů při sportovním výkonu vyžaduje znalost problematiky sportovního tréninku dané sportovní zátěže a v návaznosti volbu vhodného nápoje. V současnosti dochází poměrně často k nevhodnému výběru správného nápoje, což může zhoršit tréninkové výsledky, zejména u vytrvalců. Přetrvávajícím nešvarem u kolektivních sportů je používání piva místo iontového nápoje.
Iontové nápoje se někdy zaměňují za takzvané ochranné nápoje pro práci v horku. Ty však mají podle legislativy nižší obsah sodíku a příliš nechrání před křečemi.